2013. május 21., kedd

A CSIR konferenciákról

Short history of the Corpus Signorum Imperii Romani (CSIR) colloqiums, heralding the XIII. conference on Roman Provincial Art.

Kevesebb, mint egy hét múlva kezdetét veszi a Romániában első alkalommal megrendezendő Corpus Signorum Imperii Romani (CSIR) Konferenciák XIII. gyűlése, amely idén rendhagyó módon három helyszínen zajlik, Bukarestben, Gyulafehérváron és Konstancán. A konferencián jómagam is részt veszek, igy arról az eseményt követően részletes, képes beszámolót fogok írni. Az alábbiakban az előzményekről
röviden.
A Római Birodalom felmérhetetlen mennyiségű és változatosságú régészeti hagyatéka közül kétségtelenül a figurális ábrázolások (szobrok, domborművek, funerális alkotások) alkotják a leglátványosabb forráscsoportot. Ezek iránt az érdeklődés már a középkor végén, a reneszánsz idején elkezdődött, de tudományos igényességgel csak Winckelmannt követően jelentkezett, melynek során a római művészet kutatása különálló diszciplínává vált. Bár több alkalommal próbálták katalógusok, corpusok formájában a római művészet és ikonográfia egy - egy témáját összefoglalni, az egész birodalomra kiterjedő, nemzetközi összefogást szorgalmazó munka csak az 1980 -as években indult el. Ennek hajtómotorja Erna Diez bécsi professzorasszony volt, aki az ANRW 1985. II. 12.3. kötetében közölt "Studien zum provinzialrömischen Kunstschaffen: Grabplastik in Noricum und Pannonien" tanulmányával felhívta a római provinciális művészet helyi sajátosságaira a figyelmet, hangsúlyozva a regionális kutatások és corpusok létrehozását. Ezt követően indult el az "International Colloquia on Provincial Roman Art"konferencia - sorozat, melynek első állomása 1989 -ben az ausztriai Graz  volt, ahol a provinciális művészet problematikáját valamint a kétévente megrendezendő konferencia - sorozat főbb irányvonalait körvonalazták. A mozgalom csatlakozott az Association International d'Archeologie Classique 1963 -ban inditott CSIR sorozatának szerkesztéséhez. A konferencia ekkor még teljes egészében a közép - európai országok kutatóinak fóruma volt.
A konferencia következő állomása Veszprém volt 1991 -ben Palágyi Syvia szervezésében, ahol elsősorban a pannóniai és noricumi funerális művészetről esett szó. Magyarország ismét 1999 -ben, Budapesten fogadta vendégül az akkorra már egyre inkább nemzetközivé terebélyesedő konferenciát, melynek azonban a nemzetközi nyelve továbbra is a német maradt, jelezve az esemény gyökereit és a rendező országok kultúrális jegyeit. 
A konferencia - sorozat igazán nemzetközivé 2007 -ben vált, amikor első alkalommal rendezték meg Arlesban, Franciaországban, egy nyugat - európai államban. Az eseményen ekkor már népes spanyol és külföldi delegáció is képviseltette magát, a konferencia fő nyelve pedig már a francia lett. 
Az utolsó, 2011 - ben Pulában tartott XII. konferencia kiválló példaként szolgálhatott az idén első izben Romániában megrendezendő eseménynek, amelyre idén május 27 és június 3 között kerül sor.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése